Bihelti
Problem-z-odżywianiem-się-a-zaburzenie-psychodietetyki.jpg

Istotne Tematy

Poczytaj o sprawach istotnych dla Ciebie!

Badanie składu ciała - analiza bioimpedancji elektrycznej

W badaniu składu ciała profesjonalnym analizatorem medycznym ACCUNIQ BC310, który znajduje się w Gabinecie Psychodietetyki BiHelti, wykorzystywana jest analiza bioimpedancji elektrycznej (BIA, bioelectrical impedance analysis). Jest to wiarygodny, nieinwazyjny, bezpieczny i skuteczny sposób badania składu ciała u osób zdrowych lub cierpiących na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, otyłość czy inne choroby. Polega ona na zmierzeniu całkowitego wypadkowego oporu elektrycznego tkanek ciała, będącego wynikiem oporu biernego (rezystancji) i oporu czynnego (reaktancji) po zastosowaniu zestawu elektrod powierzchniowych, połączonych z analizatorem komputerowym i przy użyciu prądu o niskiej, bezpiecznej częstotliwości i natężeniu. Wyniki takiego badania wskazują ilość całkowitą wody w organizmie, ilość wody wewnątrzkomórkowej i zewnątrzkomórkowej, komórkową masę ciała z rozróżnieniem tkanki tłuszczowej i mięśniowej.

Masa ciała odczytana na wadze nie dostarcza informacji na temat ilości tkanki tłuszczowej i mięśni lub nawodnienia i ogólnej kondycji organizmu. Obliczenie samego wskaźnika masy ciała BMI nic nie mówi o poziomie metabolizmu człowieka i nie daje podstaw do ustalenia odpowiedniej, prozdrowotnej diety. Natomiast analiza bioimpedancji elektrycznej dokładnie ocenia  skład ciała i monitoruje jego zmiany  w trakcie stosowania programu żywieniowego, co umożliwia dietetykowi bieżące korygowanie diety.

W praktyce badanie BIA w połączeniu z indywidualnie dopasowaną dietą i aktywnością fizyczną, pozwala na zapobieganie i wspomaganie leczenia chorób cywilizacyjnych, takich jak nadwaga, otyłość, cukrzyca, nadciśnienie czy choroby układu krążenia.

 

H. Skopinska