Operacja bariatryczna

Aby zmniejszyć wagę ciała i osiągnąć stan zdrowia osoby cierpiące na otyłość muszą przestrzegać nie tylko leczenia farmakologicznego i diety ubogoenergetycznej, ale także muszą zwiększyć aktywność fizyczną (Moya, 2014).

Często jednak pacjenci, którzy cierpią na otyłość typu III, związaną z chorobami towarzyszącymi i pacjenci z otyłością typu IV nie są w stanie zrzucić wagi, stosując klasyczne strategie redukcji masy ciała - wtedy dostępnym rozwiązaniem jest operacja bariatryczna. Operacja bariatryczna to zabieg chirurgiczny mający na celu zmniejszenie masy ciała i może być sklasyfikowany zgodnie z rodzajem zastosowanej techniki. Z jednej strony mamy techniki restrykcyjne, które ograniczają zdolność przyjmowania pokarmu poprzez zmniejszenie żołądka, z drugiej strony mamy kombinację podejścia typu restrykcyjno - upośledzającego, który ogranicza objętość przyjmowanego pokarmu i zmienia drogę jelitową, zmniejszając wchłanianie substancji odżywczych. Utrata masy ciała po zabiegu jest uważana za pomyślną, gdy pacjent traci 50% lub więcej początkowej nadwagi. Jednak nie wszyscy pacjenci są w stanie taki rezultat osiągnąć lub, jeśli go osiągną, nie zdołają go utrzymać. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku bardzo ważny jest sposób odżywiania się osób po zabiegu.

Odpowiednio zbilansowany plan odżywiania i wsparcie psychodietetyka mają decydujący wpływ na utratę masy ciała w okresie pooperacyjnym średnio i długoterminowym oraz na utrzymanie korzystnych zmian.

Previous
Previous

Po co pacjentowi po operacji bariatrycznej psycholog?

Next
Next

Otyłość chorobą współczesności