Bihelti
Problem-z-odżywianiem-się-a-zaburzenie-psychodietetyki.jpg

Istotne Tematy

Poczytaj o sprawach istotnych dla Ciebie!

Metaboliczna otyłość u osób z prawidłową masą ciała

Zespół metaboliczny (patrz: poprzedni wpis) zagraża nie tylko osobom z nadwagą i otyłością. Zaburzenia metaboliczne występują także u osób z prawidłową masą ciała. Mogą się pojawić u osób szczupłych w wyniku nieprawidłowego sposób odżywiania się, nadmiernego stresu, przemęczenia czy braku aktywności fizycznej.

Read More
H. Skopinska
Zespół metaboliczny

Wyniki badań, które obejmowały ponad 900 tys. pacjentów wykazały, że u osób z rozpoznanym zespołem metabolicznym istniało 2 - krotnie większe ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, a wskaźnik zgonów w tej grupie był 1,5 - krotnie wyższy (A.Dołowacka, 2016).

Read More
H. Skopinska
Operacja bariatryczna

Aby zmniejszyć wagę ciała i osiągnąć stan zdrowia osoby cierpiące na otyłość muszą przestrzegać nie tylko leczenia farmakologicznego i diety ubogoenergetycznej, ale także muszą zwiększyć aktywność fizyczną (Moya, 2014). Często jednak pacjenci, którzy cierpią na otyłość typu III, związaną z chorobami towarzyszącymi i pacjenci z otyłością typu IV nie są w stanie zrzucić wagi, stosując klasyczne strategie redukcji masy ciała - wtedy dostępnym rozwiązaniem jest operacja bariatryczna.

Read More
H. Skopinska
Otyłość chorobą współczesności

Jednym z głównych problemów współczesnego społeczeństwa stała się otyłość. W latach 1975-2016 światowa częstość występowania otyłości niemal się potroiła, osiągając rozmiar epidemii. Według WHO (World Health Organization, 2018) w roku 2016 roku ponad 1,9 miliarda dorosłych w wieku 18 lat i starszych miało nadwagę, w tym ponad 650 milionów osób dorosłych było otyłych.

Read More
H. Skopinska
Czego nie zaleci psychodietetyk…

Nie zaleci restrykcyjnej diety, opartej na dziwnych, ale modnych zasadach, sprzecznych z wytycznymi IŻŻ na temat zdrowego żywienia.

Nie wesprze celu, którym będzie szybki ubytek masy ciała, osiągnięty drastycznym obniżeniem dziennej podaży energii, poniżej zapotrzebowania energetycznego dla należnej masy Twego ciała.

Read More
H. Skopinska
 Uzależnienie od pożywienia

Jak twierdzą naukowcy, nadużywanie wybranych produktów spożywczych może doprowadzić do uzależnienia, tak jak się to zdarza w przypadku nadużywania substancji psychoaktywnych. Powstanie uzależnienia od określonego produktu, najczęściej wysokoprzetworzonego, zawierającego cukier, tłuszcz, sól, dodatki (głównie wzmacniacze smaku i zapachu) w proporcjach dobranych tak, by osiągnąć Bliss Point

Read More
H. Skopinska