Zapraszam do odwiedzenia bloga Istotne Tematy, gdzie zamieszczam wpisy dotyczące problemów, najczęściej zgłaszanych przez pacjentów BiHelti.
Depresja - choroba czy zaburzenie
Choć depresja bywa określana mianem choroby, wiele osób nazywa ją zaburzeniem, co bardziej odzwierciedla jej charakter jako stanu psychicznego, który może być diagnozowany i leczony. Słowo choroba zazwyczaj ma negatywnie konotacje. W ramach psychologii klinicznej czy psychiatrii używa się tego określenia w kontekście choroby psychotycznej lub psychozy, więc wydaje się, że w odniesieniu do depresji zaburzenie będzie lepszym określeniem.
Relacja terapeutyczna
W czasie sesji psychoterapeutycznych kształtuje się pomiędzy pacjentem a terapeutą wyjątkowa więź, która ma służyć procesowi leczenia. Przejawia się ona w wyrażaniu uczuć i postaw oraz wzajemnej ich wymianie. Osiągnięcie zmian w myśleniu, odczuwaniu a w końcu zachowaniu jest możliwe właśnie dzięki nawiązanej dobrej współpracy pacjenta z terapeutą w trakcie psychoterapii.
Czym leczy psychoterapia
Psychoterapia to świadome i zamierzone zastosowanie metod klinicznych, zgodnych z zasadami psychologii, i postaw interpersonalnych w celu pomagania ludziom w modyfikacji ich zachowań, procesów poznawczych, emocji i/lub innych cech osobowych w kierunku, który korzystający z terapii uważają za pożądany.
Psychoterapia a poradnictwo psychologiczne
Pacjenci często uważają, że psychoterapia i poradnictwo psychologiczne oznaczają to samo. Tymczasem poradnictwo psychologiczne i psychoterapia to dwie różne metody pomocy osobom z różnymi problemami i z różnymi ich przyczynami.
IBS a psychika
Zespół jelita drażliwego (IBS, irritable bowel syndrome), sklasyfikowany w Kryteriach Rzymskich IV (2016), należy do najczęstszych zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego.
Depresja a zaburzenia odżywiania – AN i BN
Pomiędzy zaburzeniami odżywiania a depresją niezaprzeczalnie istnieją silne powiązania. Ich charakter jest bardzo złożony i trudny do ustalenia.
Jak wspierać osoby z Zaburzeniami Odżywiania
Skąd bierze się nadmierne skupienie na rozmiarze i kształcie ciała? Jak to się dzieje, że poczucie własnej wartości dla niektórych zależy od cyferek na wadze albo miarce do mierzenia obwodów?
Zdrowe nie tuczy?
Postrzeganie „zdrowego odżywiania” można uznać za jeden z wielu determinantów zaburzonych wzorców żywieniowych. Badania wykazały, że żywność może być (i często jest) klasyfikowana jako zdrowa lub niezdrowa.
Karmienie negatywnych emocji
Negatywne emocje wywołują w ciele stan podobny do sytości, ponieważ zwiększona autonomiczna aktywność emocjonalna prowadzi do uwolnienia hamujących apetyt hormonów i zmian biochemicznych w żołądku, podobnych do tych, które są związane z odczuciem sytości .
2 kg więcej po Świętach! - hedonistyczne jedzenie?
Święta, święta i po świętach! Została po nich choinka, którą niedługo trzeba będzie z żalem rozebrać, gromadka mniej i bardziej udanych prezentów, chudszy portfel i ….grubsza warstwa tkanki tłuszczowej, otaczającej nasze ciało. Średnio o 2 kg cięższa niż przed świętami.
Konsekwencje unikania czekolady - behawioralne, poznawcze i afektywne
Czekolada, która była synonimem luksusu w czasach PRL – u, stała się powszechnie dostępna i wszechobecna, co doprowadziło do zwiększonego jej spożycia. Wzrosła też wielkość tabliczek czekolady, co dodatkowo zwiększyło konsumpcję.
Funkcje wykonawcze a otyłość
Funkcje wykonawcze (Executive Functions) w teorii Lezak definiowane są jako zdolności umysłowe niezbędne do: formułowania celów, planowania sposobu ich osiągania oraz skutecznej realizacji planów, co w konsekwencji „umożliwia twórcze i uspołecznione działanie”