Metaboliczna otyłość u osób z prawidłową masą ciała

Zespół metaboliczny (patrz: poprzedni wpis) zagraża nie tylko osobom z nadwagą i otyłością. Zaburzenia metaboliczne występują także u osób z prawidłową masą ciała. Mogą się pojawić u osób szczupłych w wyniku nieprawidłowego sposób odżywiania się, nadmiernego stresu, przemęczenia czy braku aktywności fizycznej. Wymienione czynniki przyczyniają się do kumulowania wisceralnej tkanki tłuszczowej w okolicach brzusznych.

Osoby z prawidłową masą ciała, u których dochodzi do nadmiernego gromadzenia się tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha i występowania podobnych zaburzeń metabolicznych jak u osób z nadmierną masą ciała, określa się mianem metabolicznie otyłych z prawidłową masą ciała (MONW - metabolically obese - normal weight). Osoby te charakteryzuje większa powierzchnia brzusznej tkanki tłuszczowej oraz niższa beztłuszczowa masa ciała, nieprawidłowa glikemia i insulinemia na czczo oznaczana w teście doustnego obciążenia glukozą (OGTT), mniejsza wrażliwość na insulinę, podwyższony wskaźnik HOMA (ocena insulinowrażliwości) oraz nieprawidłowy profil lipidowy i węglowodanowy, predysponujący wystąpienie cukrzycy typu 2 (G. Bednarek-Tupikowska, 2007).

Osoby metabolicznie otyłe z prawidłową masa ciała są zazwyczaj mniej aktywne ruchowo i mają nieprawidłowe nawyki żywieniowe. Jednocześnie bardzo dobrze reagują na ograniczenia dietetyczne i wzmożony wysiłek fizyczny, tak więc zmiana stylu życia na prozdrowotny może uchronić je przed wystąpieniem poważnych chorób powiązanych z ZM.

Previous
Previous

Ortoreksja - „W szponach zdrowej żywności”

Next
Next

Zespół metaboliczny