Psychodietetyka
Ta stosunkowo nowa dziedzina zajmuje się zależnością zachowań żywieniowych, a więc tego co jemy, jak jemy, ile jemy, od czynników psychologicznych, socjologicznych i kulturowych. Czynniki te wpływają na to, dlaczego wybieramy takie a nie inne pokarmy i w jakich okolicznościach po nie sięgamy.
Za prekursorkę psychodietetyki uważa się Julię Ross, amerykańską psychoterapeutkę, która jako pierwsza, w latach 80 - tych ubiegłego już wieku, zaangażowała dietetyków w poszukiwanie związków pomiędzy odżywianiem się a emocjami i uzależnieniami.
Psychodietetycy wkroczyli do akcji, gdy lawinowo zaczęło przybywać ludzi z nadwagą i otyłością, a liczne badania dowiodły nieskuteczności diet redukcyjnych. Okazało się, że ok. 95% odchudzających się osób, po zakończeniu diety wraca do poprzedniej albo jeszcze większej wagi.
Wniosek był prosty – sama dieta i ewentualne zwiększenie aktywności fizycznej, to za mało. Aby utrzymać osiągniętą w efekcie stosowania diety redukcyjnej masę ciała, trzeba nabrać nowych zwyczajów żywieniowych i behawioralnych.
Tutaj pomocą służy psychodietetyk…