Dlaczego diety odchudzające nie działają?

Od wielu lat stosujesz różne diety odchudzające. Jesteś już specjalistą od modnych diet. Właśnie pojawiła się nowa. Też ją wypróbujesz. Nowa dieta, nowe wyzwanie i nadzieja, że tym razem się uda.

Nie, nie schudnąć, bo już wiesz, że jeśli utrzymasz przez wystarczająco długi czas rygory nowej diety, to schudniesz. Ta nowa nadzieja, to wiara, że po zakończeniu kolejnej cudownej diety utrzymasz jej efekty. Że już na zawsze pozostaniesz szczupły.

Dlaczego większość programów dietetycznych nie działa?

Ludzie tracą wagę w wielu różnych programach dietycznych. Ty też. Ale problemem nie jest utrata wagi. Problemem jest utrzymanie wagi po jej zrzuceniu w wyniku wyczerpującej, niskokalorycznej diety. Pojawia się ów nieszczęsny efekt Yo-yo (koniecznie przeczytaj wpis poniżej, z 26 listopada 2018 roku!). Albo np. ortoreksja czy, nie daj Boże, anoreksja.

Każdego dnia poprzez cały okres diety, musiałeś walczyć ze sobą, musiałeś użyć dużo siły woli, żeby na śniadanie zamiast ulubionej jajecznicy na szynce i chrupiącej bułki zjeść np. płatki owsiane na wodzie albo warzywa na parze. A na przegryzkę marchewkę zamiast drożdżówki.

Problem polega na tym, że w pewnym momencie nie możesz już walczyć. Poddajesz się. Tak bardzo tęsknisz za jajkiem na szynce i świeżą drożdżówką! W pewnym momencie nie wytrzymujesz. Myślisz, że to tylko ten jeden raz. Potem drugi. Po jakimś czasie, nawet nie zauważyłeś kiedy, wracasz do swojego starego sposobu odżywiania się i do swojej starej wagi. Albo przeciwnie - panicznie boisz się zacząć jeść więcej, niż pozwalała „cudowna dieta”.

A może spróbować raz inaczej?

Może zamiast szukać kolejnej cudownej diety, przyjrzyj się bacznie SWOJEJ DIECIE?

Co z nią nie tak? Dlaczego mnie tuczy? Czego jem za dużo? Ile powinienem jeść? Co z tej diety usunąć, na co zamienić? Co zostawić? Może powinienem się więcej ruszać?

I tak dalej, bo tych pytań będzie dużo.

Czasami odpowiedź bywa prosta i oczywista, Czasami trzeba więcej czasu i uważności, by zaobserwować, co naszemu organizmowi służy a co nie.

Jesteśmy różni. I różne są wymagania żywieniowe naszych organizmów. Nikt nie pozna ich lepiej niż my sami. Nie jest łatwo. Ale warto. Bo pożądany efekt będzie raz i na zawsze.

Previous
Previous

Od ważenia się nie płacze... Od ważenia się wie

Next
Next

Anoreksja u chłopców i mężczyzn