Anoreksja u chłopców i mężczyzn

Pomimo, iż zaburzenia odżywiania się występują częściej u dziewcząt i kobiet, dotyczą również chłopców i mężczyzn (Żechowski, C.).

Na anoreksję chorują mężczyźni (ok. 5% wszystkich przypadków) i chłopcy (do 30% przypadków anoreksji u dzieci). Anoreksja dotyka najczęściej chłopców przed osiągnięciem dojrzałości (14–15 lat) oraz młodych mężczyzn w wieku 18–19 lat.

Do najważniejszych czynników ryzyka wystąpienia zaburzeń odżywiania się u mężczyzn należą m.in. nadwaga lub otyłość w dzieciństwie. Próby zmniejszenia wagi wiążą się ze stosowaniem diet odchudzających. Obecnie uważa się, że stosowanie restrykcyjnych diet to jeden z najważniejszych czynników ryzyka, tak dla mężczyzn, jak i dla kobiet.

Za dodatkowy czynnik ryzyka uważa się uprawianie sportów, które wymagają szczupłej sylwetki (np. kolarstwo) lub utrzymywania ciężaru ciała kwalifikującego do określonej kategorii wagowej (np. zapasy). Istnieją też takie czynniki występowaniem zaburzeń odżywiania się u mężczyzn, jak orientacja seksualna, pewne cechy osobowości lub percepcja własnej sylwetki.

Najczęściej brak satysfakcji z ciała komunikują chłopcy późno rozpoczynający okres pokwitania. Dojrzewający chłopcy koncentrują się na wzroście masy mięśniowej i utracie masy ciała w celu wypracowanie „męskiej sylwetki”. Dorośli mężczyźni skupiają się raczej na utracie tkanki tłuszczowej oraz wzroście siły mięśni.

Zarówno mężczyźni, jak i chłopcy dążą do uzyskania kształtów i muskulatury zgodnych z wyidealizowanym obrazem: szerokie ramiona, wąskie biodra itp. To sytuacja inna niż w populacji kobiet, w której niezależnie od wieku dominuje chęć bycia szczupłą.

U mężczyzn czy chłopców trudniej zdiagnozować zaburzenia odżywiania się niż u kobiet czy dziewcząt, ponieważ nie występuje u nich dpowiednik wyrażnego objawu znacznego niedożywienia lub wygłodzenia organizmu, jakim u kobiet jest brak kolejnych menstruacji. Zaburzenia hormonalne u mężczyzn dotkniętych zaburzeniami odżywiania dotyczą głównie spadku popędu płciowego oraz utraty zainteresowań seksualnych (Bator, E. I inni, 2011).

Zaburzenia odżywiania się są też powodem silnego stresu dla chłopców i mężczyzn, ponieważ powodują u nich poczucie wstydu i winy, z powodu pojawienia się choroby powszechnie uznawanej za „kobiecą”.

W efekcie chłopcy lub mężczyźni cierpiący na anoreksję, zwlekają ze zgłoszeniem się do specjalisty po pomoc, co często porowadzi do ich ciężkiego stanu (Bąk, D., 2008) .

Literatura:
Bator, E. , Bronkowska, M., Ślepecki, D., Biernat, J. (2011). Anoreksja – przyczyny, przebieg, leczenie. W: Nowiny Lekarskie 80, 3, s. 184–191.

Bąk, D. (2008). Zaburzenia odżywiania się u mężczyzn. W: Psychiatria Polska, tom XLII, n. 2, s. 167–178.

Żechowski, C. (intern. 2020). Zaburzenia odżywiania się – problem współczesnej młodzieży. file:///C:/Users/gabin/Desktop/zaburzenia-odzywiania-si-problem-wspolczesnej-modziezy.pdf

Previous
Previous

Dlaczego diety odchudzające nie działają?

Next
Next

Na drugim krańcu skali...