Samoocena osób z nadwagą i otyłością

Potocznie uważa się, że poziom samooceny osób z nadwagą lub otyłością jest znacznie obniżony. Przyczynia się do tego dyskryminacja osób otyłych, wpływająca w sposób negatywny na ich ocenę jakości życia i odczuwanie zadowolenia z własnego ciała, co łączy się z depresyjnością i pogorszeniem funkcjonowania w wielu sferach życia.

To potocznie. A jak jest naprawdę?

W naszym otoczeniu pojawia się coraz więcej osób z nadwagą lub otyłością – jak podają statystyki z problemem nadmiernej masy ciała zmaga się już blisko 60% dorosłych Polaków (IŻŻ, 2020). Jednak na co dzień nie obserwujemy, by ponad połowa z nas była depresyjna i funkcjonowała gorzej niż pozostałe 40% z BMI poniżej 25. I całe szczęście:)

Jak pisze w podsumowaniu swego badania Karolina Bertrandt (2011) „nie występują istotne różnice pomiędzy badanymi w obu grupach w poziomie samooceny ogólnej, ale osoby badane różnią się w zakresie czterech jej wymiarów” (Ja fizyczne, Ja osobiste, Ja społeczne, Samokrytyka).

Wygląda na to, a moje obserwacje z Gabinetu i z życia to potwierdzają, że wiele osób z nadmierną masą ciała odczuwa satysfakcję z obszarów życia niezwiązanych z wyglądem i aktualnie uznawanym modelem atrakcyjności fizycznej.

A oto bardzo ciekawe wnioski z badania:
1. Osoby z nadwagą i otyłością charakteryzują się wyższą samooceną, dotyczącą obszarów niezwiązanych z wyglądem fizycznym, aby uniknąć negatywnego spostrzegania własnej osoby, które mogłoby spowodować obniżenie samooceny.

2. Brak istotnych różnic w zakresie występowania objawów depresyjnych pomiędzy osobami z wysokim i prawidłowym wskaźnikiem masy ciała dowodzi, iż wygląd i masa ciała nie mają decydującego wpływu na samoocenę.

3. Nie wykazano istotnych różnic pomiędzy badanymi grupami w odczuwanym przez nie ogólnym poczuciem jakości i satysfakcji z życia, choć występują różnice dotyczące poszczególnych wymiarów jakości życia.

4. Osoby z nadwagą i otyłe wyżej oceniają jakość życia związaną z sytuacją osobistą, rodzinną i materialną, zaś mniej koncentrują się na wyglądzie fizycznym.

5. Osoby o prawidłowej masie ciała lepiej oceniają jakość życia związaną ze zdrowiem fizycznym, czego przyczyną jest fakt, iż otyłość niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji zarówno zdrowotnych, jak i społecznych.”

TO właśnie punkt piąty powinien być podstawą motywacji do odchudzania!!!


Karolina Bertrandt „Samoocena a jakość życia i występowanie objawów depresyjnych u osób z nadwagą i otyłością w porównaniu z osobami o prawidłowej masie ciała”

W: Probl Hig Epidemiol 2011, 92(4): 783-787

Previous
Previous

Motywacja w leczeniu otyłości to nie wszystko...

Next
Next

Ortoreksja - „W szponach zdrowej żywności”