Zaburzenie Odżywiania Związane ze Snem (SRED)

Chociaż NES i SRED (sleep-related eating disorder) mają podobne cechy, istnieją istotne różnice między zespołem nocnego jedzenia a zaburzeniami odżywiania związanymi ze snem. Podczas gdy NES najlepiej scharakteryzowane jest jako zaburzenie odżywiania z towarzyszącą bezsennością, drugie jest klasyfikowane jako parasomnia i jest często powiązane z innymi pierwotnymi zaburzeniami snu.

Wyizolowane terapie niesomatyczne nie wydają się być pomocne w żadnym z tych schorzeń, ale skuteczne farmakoterapie zostały opisane dla obu jednostek. Choroby współistniejące zarówno z NES jak i ze SRED to głównie oporna na leczenie otyłość i związane z nią powikłania.

Zaburzenia odżywiania związane ze snem (SRED) to nieprawidłowa aktywność lub zachowanie, które występuje podczas zasypiania, snu lub budzenia się. Epizody zaburzeń odżywiania związane ze snem występują w pierwszej połowie nocy po zaśnięciu i charakteryzują je:

1. Częste epizody, zazwyczaj nocne, jedzenia i picia w sposób wymykający się spod kontroli.
2. Upośledzona świadomość podczas przygotowywania i jedzenia żywności.
3. Mała lub żadna pamięć o tych działaniach następnego ranka.
4. Spożywanie pokarmów bogatych w węglowodany i tłuszcze lub dziwnych kombinacji pokarmów.
5. Możliwe spożywanie niejadalnych lub toksycznych substancji, takich jak mrożonki, fusy z kawy, roztwory czyszczące lub niedopałki papierosów.

Występowanie SRED może być związane z niektórymi lekami, innymi zaburzeniami odżywiania i innymi zaburzeniami snu, takimi jak obturacyjny bezdech senny, lunatykowanie, narkolepsja i zespół niespokojnych nóg. Rozwiązanie tych problemów często rozwiązuje zaburzenia odżywiania związane ze snem.
Dokładny mechanizm SRED nie jest znany, ale zaburzenie to często występuje u osób, które miały historię lunatykowania, więc stany te mogą być ze sobą powiązane.

Osoby z zaburzeniem SRED narażone są upadki, skaleczenia, oparzenia (niebezpieczne korzystanie z urządzeń kuchennych w stanie braku świadomości), zakrztuszenia się, urazy spowodowane zjedzeniem czegoś niejadalnego lub toksycznego lub nietolerowanego przez organizm. Cierpią również z powodu problemów, takich jak przyrost masy ciała, słaba kontrola cukrzycy lub ubytki w zębach, poczucie winy i bezradności wobec braku kontroli, zmęczenie w ciągu dnia z powodu zaburzonego snu.


Literatura:

Bąk-Sosnowska, M. (2010). Zaburzenia odżywiania towarzyszące otyłości. W: Forum Zaburzeń Metabolicznych 2010, tom 1, nr 2, 92–99

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2945843/

Previous
Previous

Podjadanie (grazing) przyczyną otyłości?

Next
Next

Syndrom Jedzenia Nocnego (NES)