Zapraszam do odwiedzenia bloga Istotne Tematy, gdzie zamieszczam wpisy dotyczące problemów, najczęściej zgłaszanych przez pacjentów BiHelti.
Anoreksja u chłopców i mężczyzn
Na anoreksję chorują mężczyźni (ok. 5% wszystkich przypadków) i chłopcy (do 30% przypadków anoreksji u dzieci). Anoreksja dotyka najczęściej chłopców przed osiągnięciem dojrzałości (14–15 lat) oraz młodych mężczyzn w wieku 18–19 lat.
Na drugim krańcu skali...
Chociaż obecnie najwięcej uwagi poświęca się otyłości i związanym z nią zaburzeniom odżywiania się, to trzeba pamiętać o problemie znacznie rzadziej występującym i jakby z drugiego końca skali BMI - o anoreksji, skutkującej wygłodzeniem organizmu.
Silna wola a zaburzenia odżywiania się
Tak więc dobra wiadomość dla wszystkich wychodzących z zaburzeń odżywiania się: Silną Wolę można wytrenować!
Motywacja w leczeniu otyłości to nie wszystko...
Motywacja to proces psychicznej regulacji, od którego zależy kierunek ludzkich czynności oraz ilość energii, jaką na realizację danego kierunku człowiek gotów jest poświęcić.
Samoocena osób z nadwagą i otyłością
Potocznie uważa się, że poziom samooceny osób z nadwagą lub otyłością jest znacznie obniżony. Przyczynia się do tego dyskryminacja osób otyłych, wpływająca w sposób negatywny na ich ocenę jakości życia i odczuwanie zadowolenia z własnego ciała, co łączy się z depresyjnością i pogorszeniem funkcjonowania w wielu sferach życia.
Ortoreksja - „W szponach zdrowej żywności”
Osoby dotknięte ortoreksją odczuwają potrzebę gromadzenia produktów spożywczych, dbałość o ich ważenie i mierzenie, planowanie posiłków z wyprzedzeniem.
Metaboliczna otyłość u osób z prawidłową masą ciała
Zaburzenia metaboliczne występują także u osób z prawidłową masą ciała. Mogą się pojawić u osób szczupłych w wyniku nieprawidłowego sposób odżywiania się, nadmiernego stresu, przemęczenia czy braku aktywności fizycznej.
Zespół metaboliczny
Wyniki badań, które obejmowały ponad 900 tys. pacjentów wykazały, że u osób z rozpoznanym zespołem metabolicznym istniało 2 - krotnie większe ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, a wskaźnik zgonów w tej grupie był 1,5 - krotnie wyższy
MHO, zdrowa otyłość
Czy znacie osoby z widocznie nadmierną masą ciała, które na jakąkolwiek sugestię o odchudzaniu dla poprawy stanu zdrowia odpowiadają: „ależ ja jestem zdrowa/y! wszystkie wyniki mam w normie!”
Po co pacjentowi po operacji bariatrycznej psycholog?
Czas po zabiegu bariatrycznym to dla operowanej osoby psychologicznie najtrudniejszy okres, choć wydawać by się mogło, że najłatwiejszy. Konsekwencją jest często załamanie samokontroli.
Operacja bariatryczna
Aby zmniejszyć wagę ciała i osiągnąć stan zdrowia osoby cierpiące na otyłość muszą przestrzegać nie tylko leczenia farmakologicznego i diety ubogoenergetycznej, ale także muszą zwiększyć aktywność fizyczną
Otyłość chorobą współczesności
Jednym z głównych problemów współczesnego społeczeństwa stała się otyłość. W latach 1975-2016 światowa częstość występowania otyłości niemal się potroiła, osiągając rozmiar epidemii.