Zapraszam do odwiedzenia bloga Istotne Tematy, gdzie zamieszczam wpisy dotyczące problemów, najczęściej zgłaszanych przez pacjentów BiHelti.

H. Skopinska H. Skopinska

Objadanie się a osobowość?

W kulturze zachodniej na temat otyłości funkcjonuje wiele stereotypów. „Społeczne stereotypy przypisują osobom otyłym takie cechy, jak: bierność, niedojrzałość, brak zdecydowania, bezradność w sytuacjach trudnych, trudności w uzewnętrznianiu uczuć negatywnych – zwłaszcza gniewu”

Read More
H. Skopinska H. Skopinska

Podjadanie (grazing) przyczyną otyłości?

Któż z nas nie zna problemu podjadania? Niektórzy zapewne uporali się już z tym nawykiem dzięki „uważnemu jedzeniu”, ale wiele osób, nawet tych restrykcyjnie dbających o dietę, powtarza jedzenie,

Read More
H. Skopinska H. Skopinska

Syndrom Jedzenia Nocnego (NES)

Nazwę Zespół Nocnego Jedzenia (NES, night eating syndrome) wprowadził do literatury naukowej Albert Stunkard ze współpracownikami (1955 r.), opisując wzorzec spożycia pokarmu o znaczeniu klinicznym wśród osób otyłych.

Read More
H. Skopinska H. Skopinska

Ile razy można się odchudzać?

Wielokrotnie. Można odchudzać się ciągle, można ciągle być na diecie odchudzającej – przeważnie za każdym razem innej – najaktualniejszej, najmodniejszej, najskuteczniejszej. Można odchudzać się całe życie, czasami nawet skutecznie.

Read More
H. Skopinska H. Skopinska

Kompulsywne jedzenie – BED – binge eating disorder

Kompulsywne objadanie się polega na spożywaniu w jednostce czasu znacznie większej ilości pokarmu, niż spożyłaby większość osób w podobnych okolicznościach i czasie. Charakterystyczne w BED jest poczucie utraty kontroli nad ilością i jakością przyjmowanych posiłków oraz niemożność przerwania jedzenia.

Read More
H. Skopinska H. Skopinska

Dlaczego diety odchudzające nie działają?

Od wielu lat stosujesz różne diety odchudzające. Jesteś już specjalistą od modnych diet. Właśnie pojawiła się nowa. Też ją wypróbujesz. Nowa dieta, nowe wyzwanie i nadzieja, że tym razem się uda.

Read More
H. Skopinska H. Skopinska

Anoreksja u chłopców i mężczyzn

Na anoreksję chorują mężczyźni (ok. 5% wszystkich przypadków) i chłopcy (do 30% przypadków anoreksji u dzieci). Anoreksja dotyka najczęściej chłopców przed osiągnięciem dojrzałości (14–15 lat) oraz młodych mężczyzn w wieku 18–19 lat.

Read More
H. Skopinska H. Skopinska

Na drugim krańcu skali...

Chociaż obecnie najwięcej uwagi poświęca się otyłości i związanym z nią zaburzeniom odżywiania się, to trzeba pamiętać o problemie znacznie rzadziej występującym i jakby z drugiego końca skali BMI - o anoreksji, skutkującej wygłodzeniem organizmu.

Read More